Histeryczna ślepota (2002)
Mira Nair
Uma Thurman
Gena Rowlands

Kochać, jak to łatwo powiedzieć

<b>"<a href="http://filmweb.pl/Film?id=34259" class="n">Histeryczna ślepota</a>"</b> <a href="http://filmweb.pl/Mira,Nair,filmografia,Person,id=10521" class="n">Miry Nair</a> (<b>"<a
"Histeryczna ślepota" Miry Nair ("Monsunowe wesele") będąca ekranizacją sztuki Laury Cahill zdobyła 3 nagrody Emmy, 4 nominacje, Złoty Glob (za rolę Umy Thurman) i nominację do tej nagrody. Bohaterkami filmu są Debbi i wychowująca samotnie kilkuletnia córkę Beth (Juliette Lewis) będące przyjaciółkami jeszcze ze szkolnych czasów. Obie, choć bardzo atrakcyjne, do tej pory nie miały szczęścia w miłości, więc próbują poukładać nieuporządkowane życie uczuciowe aktywnie poszukując odpowiedniego mężczyzny. Wieczorami przesiadują w ulubionym barze, wyławiając wzrokiem co ciekawszych kandydatów, za wszelką ceną próbując zwrócić na siebie uwagę, zwłaszcza Debbie, która po kilku drinkach zdaje się nie mieć specjalnych zahamowań. Chybione wybory kładą się cieniem na życiu obu dziewczyn, których świat zaczyna się kręcić się głównie wokół facetów. Debbi nie umie sobie radzić ze sobą, histeryczna ślepota to tylko jeden z objawów, jakie wywołuje u niej samotność. Poszukiwania tego jedynego i wyjątkowego najczęściej kończą się przypadkowymi randkami łóżkowymi z osobnikiem, który traktuje całą rzecz jak nic nie znaczący epizod. Łowy przynoszą mierne rezultaty, ale zdesperowana i mażąca o zamążpójściu Debbie po kilku godzinach spędzonych ze spotkanym w barze chłopakiem zaczyna przeglądać katalogi z pierścionkami, głęboko wierząc, że tym razem.... Życie bez miłości jest puste, więc jak trafić na tego właściwego Kolejnym dowodem na to, że w sprawach sercowych niewiele da się zaplanować jest romans matki Debbi (Gena Rowlands) z sympatycznym starszym panem. W "Histerycznej ślepocie" widzimy miasteczko jakich wiele i przeciętne dziewczyny, które chcą spełniać swoje marzenia. Ich niewesoły los nie przygnębia, bo w gruncie rzeczy Debbie i Beth mają w sobie sporą dawkę optymizmu, w którą wyposażają swój mały, kobiecy świat i robią to z premedytacją, bo życie, jak ogólnie wiadomo, rzadko kogo rozpieszcza. W filmie Miry Nair ukazującym wycinek rzeczywistości, na talerzu podano nam kilka oczywistych maksym, ale mimo to obraz nie jest kolejną banalna historią o tym, jak ciężko znaleźć prawdziwe uczucie. "Histeryczna ślepota" opowiada o borykaniu się z samotnością i niespełnieniem, poszukiwaniu miłości, o tym, że nasze własne frustracje mogą stać się najbardziej destrukcyjną siłą, o zwykłych ludziach i ich rozterkach mówi w sposób przekonywujący i pozbawiony pretensjonalności. Główna zaletą filmu są ciekawie pokazanie i wiarygodne portrety psychologiczne, niewątpliwie ogromna to zasługa Umy Thurman i Juliette Lewis, które stworzyły świetne role.